Po dveh letih smo ponovno dočakali, da se je trenerski seminar UEFA PRO/A in PRO, spet izvedel v živo. Tudi tokrat v Portorožu, v hotelu Bernardin. Čeprav je bilo nekaj manjših logističnih problemov (spanje in prehrana sta bila v drugem hotelu), je bistvo, da je bil dosežen osnovni namen. Tega lahko delimo na dva dela :

  1. Srečanje v živo s številnimi trenerskimi kolegi takoj na začetku leta in
  2. Neposredna prezentacija aktualnih vsebin povezanih z nogometom oziroma nogometno igro.

 

Prav vsebina povezana z drugo točko je bila rdeča nit izvedenega seminarja, ki jo je uvodoma predstavil dr. Zdenko Verdenik, sedaj (končno) vodja strokovnega sveta pri ZNTS. Poleg teoretičnih osnov in metodike učenja nogometne igre, je bil realiziran tudi praktični prikaz na stadionu NK Koper.

Vsebina seminarja je bila bogata, tudi raznovrstna,  z udeležbo domačih in tujih predavateljev. Naši sosedi Hrvati so predstavili  bistvene značilnosti nogometne šole GNK Dinamo Zagreb  in izvedli tudi praktični del seminarja v soboto popoldan. Gostje iz Nemčije pa so predstavili  bistvene značilnosti akademije FC Dortmund.

Temo o nogometni akademiji je predstavil tudi domači predavatelji  Marko Roškar, inštruktor NZS in sicer delovanje  nogometne   Akademije španskega prvoligaša Villareal.

V grobem je ta del (tujih) predstavitev za nas praktično nedosegljiv, saj gre za projekte, ki najprej zahtevajo bogato nogometno infrastrukturo posameznega kluba, na drugi strani pa še bolj bogato kadrovsko strukturo nogometnih šol/akademij ter sodobno tehnološko opremo, za spremljanje razvoja igralcev v posameznih starostnih kategorijah.

Čeprav so v začetnem delu video predstavitve so namreč  predstavniki Nogometne šole GNK Dinamo izpostavili tudi nekaj problemov, je bila prikazana vsebina, ki jo pri nas vse bolj pogrešamo.  Poligon z visečimi žogami in preproste odbojne stene, so namreč temeljna podlaga in pogoj za razvoj  osnovnih nogometnih sposobnosti posameznika (udarci z nogo, udarec z glavo, sprejemanje in zaustavljanje žoge, itd.) s tem razvoja nogometne igre.

Tudi predstavitve ostalih so bile v tej smeri. Bistvo je nogometna igra in znotraj te sposobnosti posameznikov. Zagrebčani so celo dejali, da zaradi določenih problemov v procesu treniranja (posamezne ekipe  lahko samo 2 x tedensko trenirajo skupaj), morda celo »ustvarjajo« preveč »haklerjev«. To seveda ni slabo. Samo igralec, ki zgodaj pridobi (osvoji) vse potrebne nogometne veščine lahko pri razvoju/napredovanju doseže t.i. top nivo. In tega jim v GNK Dinamo ne manjka. Zelo preprosto pa je tudi njihovo delo na igralni površini (vaje, igralne oblike, itd.) – konkretne situacije, ki se pojavijo tekom igre, v različnih conah delovanja. Način učenja so praktično prikazali za moštvo U19. Nič drugače, čeprav z video predstavitvijo nv Dortmundu, niti v Villarealu.

Torej izbor dela/programa v mlajših/razvojnih kategorijah mora biti povezan z izvajanjem situacij povezavih z nogometno igro. Ne pa, če se na kratko izrazim z delom, zaradi dela, kjer lahko zaradi napačnega dela, nekateri prenehajo z nogometom. S pravilnim (nogometnim) delom) pa bi skozi ustrezen program in glede na druge (trenutne) sposobnosti lahko v določenem obdobju zelo napredovali. Zanimiv je bil zato tudi prikaz zelo velikih antropometrijskih razlik v posameznih starostnih kategorijah, z razlikami v sposobnostih, ki pa so se s starostjo zmanjševale. Preprosto. Če bi morda Modrića ocenjevali samo po višini in teži v njegovih mladostnih letih, takšnega Modrića, kot je danes ne bi nikoli poznali.

Čeprav bi moral uvodni del morda začeti drugače, je prav, da vse kar je dalo še dodatno težo temu seminarju prihranim za konec. Namreč v uvodnem delu je bil prisoten tudi predsednik NZS g. Radenko Mijatović, ki je tudi pozdravil vse udeležence seminarja. Manjkal ni niti generalni sekretar NZS g. Martin Koželj. Selektor A reprezentance g. Matjaž Kek je bil tudi aktivni udeleženec, saj je v usmerjenem pogovoru, ki ga je vodil g. Brane Elsner ml., osvetlil vsa dogajanja v članski nogometni reprezentanci. Na posebnem sestanku so se ločeno zbrali tudi trenerji I.in II.lige, ki so v soboto zvečer predstavili tudi zaključke njihovih sestankov. Ti so se najbolj dotaknili ukrepov NZS v zvezi z igranjem mlajših igralcev, ki zapuščajo mladinski staž. Zaključki so bili skeptični, omenjeno je bilo celo nazadovanje kvalitete v ligi. S tem se je težko strinjati. Predavatelji iz tujine so odlično prikazali strukturo vključevanja mladih v lastna moštva in tudi v druga moštva (v državi, ali celo v tujino). To mora priti v ospredje tudi pri nas. Veliko smo že zamudili. Lahko zanesljivo zapišem, da kar 30 let. Namreč pokojni dr. Branko Elsner je že leta 1993 izdal knjigo NOGOMET TRENING MLADIH, Program treningov. Gre praktično za neposreden recept kako delati z mladimi. Strokovno rečeno je to načrtni, dolgoročni program procesov treniranja mladih. Če k temu dodam še kopico diplomskih del v okviru Fakultete za šport ter številne druge prispevke raznih domačih avtorjev s tega področja, smo si sami zagotovo ustvarili bogato knjižnico. Praktične oblike dela in tudi rezultati v nekaterih naših sredinah v preteklosti in sedaj, pa so tudi  bogata podlaga za lasten (slovenski) koncept dela. Gostje iz Hrvaške so jasno povedali, da so tudi začeli s kopiranjem tujih modelov, vendar pa ti niso dali pravih rezultatov. To je razumljivo. Zato so se usmerili  v lasten razvoj.  Mnogo energije je bilo izgubljene  v nepotrebnem »učenje« iz tujega.  Glede organiziranosti in opremljenosti nogometnih šol, predstavljenih na tem seminarju, seveda zalo zaostajamo in bo za nas za še dolgo nedosegljivo. Ob tem pa ni  dvoma, da imamo za nadgradnjo temeljev v vseh mlajših starostnih kategorijah (osnov nogometne igre- osnovnih sposobnosti) kar nekaj podlage. In delo je zato potrebno pravilno začeti ter izvajati, brez visoke filozofije.

Nimam nobenih bojazni, da bi zaradi tega prišlo do zastoja, ali padca kvalitete. Nasprotno. V teh finančnih pogojih je to praktična edina prava pot. Potrebno je samo potegniti objektivno črto med vložkom v lastni razvoj in vložkom v (pre) številčne okrepitve iz tujine (stanovanje, hrana, verjetno tudi kakšen evro več pri plači, ali drugem nadomestilu).

Seveda se mnogi (obstoječi) trenerji s tem ne bodo strinjali. Toda zavedati se morajo, da dolgoročno vse okrepitve iz tujine predstavljajo velik strošek. Pri tem pa so samo začasna rešitev. Domač igralec pa je trajna naložba. Določeno število (najboljših) pa bo vedno mogoče prodati tudi na tuje trge. To se je vedno dogajalo in se vedno bo.

Dovolj bo. Ne smem pa ob tem seminarju pozabiti še enega človeka. Vodenje oziroma moderiranje celotnega dvodnevnega seminarja je uspešno (kot že v preteklih letih) koordiniral in vodil Matjaž Jakopič. Tudi za kratke razgovore ni imel časa. Osnovna skrb mu je bilo izvajanje programa seminarja. To mu je povsem uspelo. Zato vse čestitke Matjaž.

 

Janez Zupančič