Po tem krogu, je za klubski nogomet krajši odmor. Prihaja pomembno obdobje za našo reprezentanco. Smo zelo blizu uvrstitve na Evropsko prvenstvo, v letu 2020. Za slovenski nogomet je  to izjemno pomembno obdobje in zato mora biti vsa pozitivna nogometna energija, namenjena našim fantom.

13. krog se je začel v soboto s tremi tekmami in nadaljeval v nedeljo še s preostalima dvema tekmama. To je bil eden najslabših krogov z vidika učinkovitosti. Ni bilo tudi nobenega posebnega presenečenja.

Razplet tekem je Olimpiji ponovno omogočil skok na 1. mesto, na lestvici. Nasprotno pa se je Rudar iz Velenja še bolj učvrstil na zadnjem mestu.

Kot zanimivost izpostavljam še dejstvo, da so domačini imeli po končanem 1. polčasu tega kroga, osvojenih skupaj 13 točk (od 15), po končanih tekmah pa le 5 točk (od 15). Kaj predstavljajo takšni padci v igri, je morda lahko odprto (strokovno) vprašanje.

Glede števila gledalcev, pa je spet izpadlo, da je bilo na tekmi v Mariboru več kot 3 x več gledalcev, kot na ostalih tekmah.

1. Bravo : Celje 2 : 2 (1:0)

Tekma se je začela v skladu z napovedmi trenerja Grabiča. Ni važno katero moštvo je nasprotni strani, pomemben je ustrezen pristop celotne ekipe, za končni uspeh. Vodstvo domačih zato najprej ni bilo presenečenje. Toda v drugem polčasu najprej popoln preobrat, vodstvo Celjanov, ki so končno v nekaj minutah predstavili, delček tistega, kar jih je krasilo kar nekaj krogov. Povedli so z 2:1, vendar pa nato bili spet neprepričljivi. Bravo je to izkoristil in na koncu tudi izenačil. Delno je k temu preobratu prispeval Đajič. Strelec je bil v preteklem krogu, v Sežani, v tej tekmi pa asistent za izenačujoči gol, ni pa veliko manjkalo, da bi po njegovi podaji Bravo dosegel še zmagoviti gol. Je med hitrejšimi igralci, z nosom za gol, zato je pričakovati, da bo v nadaljevanju prvenstva dobil še več priložnosti.

Vsaka izgubljena točka Celja pomeni veliko v borbi za vrh. Toda s tako mlado ekipo, so trdno v zgornjem delu lestvice. Verjetno kaj več, kot končna uvrstitev, v evropska tekmovanja, ne gre pričakovati, saj njihova tudi  konkurenca ne popušča.

• Domžale : Tabor 1 : 0 (1:0)

S porazom proti Muri, v preteklem krogu, so Domžale ponovno pristale preveč nizko. Zmaga proti Taboru je bila nujna. V tej smeri so šla tudi vsa dogajanja na tekmi. V zadnjem delu prvega polčasa so povedli in nato v enakovredni igri, do zadnje minute, zanesljivo držali vodstvo ter osvojili tri pomembne točke.

Kljub temu pa se moram ponovno »spotakniti«, v preveč svobodno igro in igro samo v eni smeri kakšnega domžalskega igralca (najmanj dva). To povzroča probleme v obrambni igri in zato so to jesen preveč ranljivi. Trener Razdrh, bo moral na te igralce odločno pritisniti. Najprej izvajanje nalog, ki so ozko povezane z igralnim mestom, nato pa šele dodatek.

• Maribor : Mura 0 : 0 (0:0)

To je bilo osrednje srečanje tega kroga. Maribor v zmagovitem nizu, že nekaj krogov. Mura, podprta ponovno s številnimi nogometaši, pa ponovno bojevita, organizirana in disciplinirana, kar je bilo dovolj, da jo Maribor spet ni uspel premagati.

Manjkali so goli. Igra je bila sicer živa, tudi s priložnostmi, vendar ne izrazitimi, z zaključki, ki bi lahko bili tudi boljši. Maribor se bo moral soočiti s problem hitrosti v igri (in počasnosti nekaterih igralcev). Ker pa so res izkušeni in tudi uigrani, pri nas še vedno lahko držijo visok nivo. Mura, ki ima večje število hitrih igralcev ni imela problemov z obvladovanjem prostora in situacije, na igrišču.

Čeprav predstavljajo derbiji poseben dogodek in je le stežka napovedovati končni rezultat, je ponudil premalo (veliko več sicer kot je bilo videno na drugih tekmah). Zadovoljil je Muro, Maribora prav gotovo ne sme. Spet se jim je zgodila neumnost (Peričić) in zaključek tekme so igrali z igralcem manj. Zanimivo, celo bolje, kot v popolni postavi. Mura igralske premoči tudi ni znala izkoristiti oziroma je pametno držala pozitiven, neodločen rezultat. Lahko bi bili tudi kaznovani, kajti Kronaveterjev atraktivni poskus s škarjicami, je za malo zgrešil cilj.  Sicer pa drži tudi to, da Mura z angažirano in organizirano igro, tudi v Mariboru ni bila prisiljena v branjenje. Nasprotno več kot enakovredno, so se spustili v boj z Mariborom.

• Triglav : Olimpija 2 : 3 (1:0)

V Kranju je Olimpija morala iskati rehabilitacijo za visok poraz v prejšnjem krogu, z Mariborom na domačem igrišču. Toda v prvem polčasu to ni bilo videno. Kljub izraziti premoči (jalovi), brez ene organizirane akcije v napadu, se proti strnjeni obrambi domačih, ni izšlo. Zelo hitro so domači tudi povedli, iz  nenevarne akcije. Jurčević, ki je bil popolnoma v posesti žoge, je slabo posredoval na polvisoko žogo ter v zakasneli reakciji zadel z nogo (podrl) domačega igralca. Preprosto, bi si jo moral z glavo, ali tudi prsmi potisniti iz kazenskega prostora. Majcen je zanesljivo zadel iz 11-metrovke. Nič se ni posebej spremenilo. Triglav čvrst, oba zadnja krilna igralca sta povsem onemogočila Savića in Menala (samo enkrat mu je uspel prodor in strel). Osrednji del obrambe in zvezna vrsta domačih, se ni dalo presenetiti in tako je Triglav odšel na odmor z golom prednosti.

Olimpija je drugi polčas začela z menjavo Savića z Lupeto. Čeprav se je Vukušić nekoliko vrnil (preveč se je vračal že prvi polčas) nazaj,  je imela Olimpija končno le dva bolj konkretna napadalca. Toda zgodila se je napaka na sredini igrišča in domači so po šolskem protinapadu dosegli vodstvo z 2:0.  Posest je bila še vedno precej na strani Olimpije, toda brez učinka. Nato pa je (že z začetkom drugega polčasa), preselitev Menala na levo stran, prinesla preobrat v igri. Žoge Tomića so čedalje bolj našle pravo smer in kar trikrat zapored, je Olimpija dosegla gole, po akciji z leve strani. Triglav je popolnoma odpovedal z odgovorno (popolnoma defenzivno) igro. Akcije Olimpije so postale prehitre. Morda bi Triglav moral poslati v igro hitrega Roglja, okrepiti svojo desno obrambno stran in preprečiti prodore v neposredno bližino gola, ki so po natančnih podajah, končali v domači mreži.

Vse kar se je dogajalo po vodstvu Olimpije, je bilo nepotrebno. Najprej bi moral sodnik na hitro dosojati prekrške (sicer večina na meji prekrškov), Lupeti je bil dokaj nasilen start nepotreben, saj ni šlo za nobeno kočljivo situacijo. Čeprav ni preveč zadel domačega igralca, je bil start nekontroliran in pregrob. Normalno pa je, da je vse to razburilo tudi trenerja Hadžića. Težko je biti miren. Najprej popoln mrk, v prvem polčasu, potem pa stampedo v nekaj minutah. Hiter in učinkovit preobrat.  Lahko bi bili vsi mirni.

Potrebno pa je izpostaviti še eno pomembno dejstvo, ki ga ni mogoče izpustiti in ne velja samo za to tekmo. Tudi, če gre za »skromen« prekršek, se igralci valjajo, kot, da je prišlo najmanj do zloma noge, ali roke, itd. Takoj po posegu pa ta«ležeči« igralec, neovirano teče, izvede celo prosti strel (tudi pri vratarjih) je bilo to že videno. Zdravilo za to je samo eno. Sodnik mora pri takšnih potezah (simuliranju) takoj takega igralca kaznovati z rumenim kartonom. Preveč je valjanja. Morda bi bilo zanimivo zbrati video posnetke takšnih dejanj, ki destabilizirajo tekočo igro.

Triglav. Bivši, dolgoletni profesionalni igralec v tujini, Vlado Šmit, bo najboljša in lahko tudi dolgoročna rešitev. Še posebej v 1. polčasu je bil zelo viden taktičen (Italijanski) pristop v fazi branjenja, s hitrimi protinapadi, vključno z začetkom 2. polčasa. Vlado ima igralske izkušnje s s takšnim načinom igre. Objektivno bo ob vztrajanju lahko s to mlado ekipo, lahko največ dosegel.

• Rudar : Aluminij 1 : 2 (1:0)

Rudar je bil 1. polčas na poti, da končno pride do prve zmage. Prekmalu pa je igro moral zapustiti Trifković, ki je bil soudeležen v skoku, iz katerega je gostujoči igralec premagal lastnega vratarja. Toda veliko (preveč) priložnosti je že uvodoma (pred vodstvom Rudarja) zapravil Aluminij. Prejeti gol je bil kazen za neizkoriščene priložnosti. Domačim ni uspelo zadeti (Radić, Črnčič). Zato je bilo pričakovati stopnjevanje v igri gostov. To se je tudi zgodilo in hitro so izenačili. Ponovno odlična (enostavna, nekomplicirana) poteza Vrbanca iz prve in Pečnik se je sam znašel pred golom in zadel. Drugi gol Aluminija bi morali obrambni igralci preprečiti. Klepać je šel dovolj v desno, da bi se strel lahko blokiral. Toda »gledanje« dogajanja, ne pa ustrezna reakcija, sta goste pripeljala v vodstvo. Vedelo se je, da ga bodo gostje težko zapravili. Zasluženo so zmagali, se spet približali samemu vrhu. Nasprotno pa Rudar pahnili še bolj trdno na zadnje mesto.

Zaključek

Prihaja krajši odmor, zaradi pomembnih tekem naše reprezentance. Čeprav ne bo veliko prostega, je to vseeno priložnost, da nekatera moštva opravijo določen zasuk, v smeri boljšega nadaljevanja prvenstva. Vsi iz spodnjega dela lestvice, razen Tabora,  gostujejo v 14. krogu. Nasprotnik Tabora bo Maribor, zato je težko pričakovati »mrtvi tek« (brez posebnih sprememb na lestvici). So pa kljub temu pari takšni, da so možna presenečenja.