0.  Uvod

Še bo zanimivo.  Skoraj vsaka tekma, razen tistih z že odpisanim Rudarjem prinaša nekaj novega. Čeprav brez gledalcev, ki bi to dogajanje še popestrili, ne sme biti nobenemu ljubitelju nogometa žal, da se je v PLTS nadaljevalo z igranjem nogometu, po preklicu pandemije koronavirusa. Tokrat je bil v ospredju Triglav. Upravičeno. Čeprav so imeli pred tekmo malo možnosti za 8. mesto, se v Celju niso predali.  Osvojili so točko, Celjanom odvzeli dve. Zasluženo, kljub premoči domačih. Tekme v sredo so dokončno odpravile vprašanje kdo bo moral v kvalifikacije. To bo Triglav. Domžale so po zaostanku z 2:0, visoko, s 5:2 premagale Aluminij v Kidričevem. Olimpija je s točko v Murski Soboti ponovno zasedla 1.mesto na lestvici.

Moji pogledi na vse tekme tega kroga.

1. Bravo : Maribor 0 : 3 (0:0)

Splet okoliščin (komentiranje tekme na Planet TV), je omogočil ogled tekme v živo. Bilo je sicer malo težje kot gledati doma, vendar pa prav zaradi tega (in brez gledalcev) bolj zanimivo, saj je bilo mogoče določena dogajanja na igrišču in s strani tudi zelo dobro slišati. Ker pa komentatorsko delo zahteva hitre odgovore, je za oceno oziroma potrditev ocene določene situacije doma le več možnosti, z možnostjo ponavljanja zanimivih dogodkov.

Tekma med nasprotnikoma je bila za oba pomembna. Veliko bolj za Maribor, saj je zaradi slabih predstav obstajala možnost, da se sploh ne uvrstijo v evropska tekmovanja. Že pred začetkom tekme so to jasno napovedali in temu podredili uvodnih 20 minut. Niso pa uspeli zadeti, čeprav je bilo nekaj akcij lepo izvedenih. Najbolj je manjkala tista zadnja podaja, ali pa številčnejša in hitrejša pomoč, v fazi zaključka napada. Nato pa je Maribora zmanjkalo, skoraj do zaključka prvega polčasa. Igrali so domači, všečno s hitrimi podajami naprej, vendar pa tudi njim ni uspelo zadeti mariborske mreže. Še najbližje je bil Baturina, vendar pa ga je pri preigravanju znotraj kazenskega prostora v pravem trenutku malo odrinil obrambni igralec Maribora. Izgubil je ravnotežje, Mitrović pa je žogo izbil v kot.

Drugi polčas so mnogo bolje spet začeli gostje. Po veliki napaki dveh obrambnih igralcev na krilnem položaju, je Milec odlično prodrl in tudi odlično podal. Vratar Vekić je žogo slabo spremljal in jo praktično podaljšal do Luke Zahovića, ki je žogo samo še potisnil v mrežo. Mnogo bolje bi moral predhodno posredovati še Brekalo, najprej z bolj tesnim pokrivanjem Zahovića in potem s pravočasnim startom na podano žogo.

Po tem golu je bilo vse na strani Maribora. Vrstile so se akcije ena za drugo iz druge linije. Rutinirano, kot najbolj izkušena moštva, so se  zgostili na svoji  polovici igrišča, omejili prostor domačim igralcem, držali žogo v svoji posesti  in igrali samo še na protinapade.

Po vstopu hitrih Santosa in Bajdeta, se je njihova premoč še okrepila. Zasluženo so zmagali in si zagotovili tri pomembne točke za uvrstitev, ki jim omogoča napredovanje v evropska tekmovanja.

Zelo prijetni pa so bili trenutki, ko je Tavares hitro po prihodu v igro, dosegel gol, na svoj način. Res se zna prav emocionalno odzvati na to in verjetno ni človeka, ki mu ne bi zaželel še mnogo takšnih trenutkov.

Maribor je bil na tej tekmi pravo moštvo, ki je že znalo navduševati doma in tudi v evropskih tekmovanjih. Skoraj polčas tekme, je bila podoba Maribora takšna, kot jo najprej pričakujejo mariborski ljubitelji nogometa in vsi tisti, ki simpatizirajo z Mariborom. Kronaveter pa je igralec, še vedno potreben v vsaki zasedbi.

1. Celje : Triglav 2 : 2 (0:1)

Verjetno boljše motivacije za to tekmo Triglav ni potreboval. Preveč podcenjevalno so bili v raznih medijih izpostavljeni zadnji medsebojni rezultati – gol razlika 22:0 v korist Celja, v petih tekmah, med tema nasprotnikoma. In še dodatna priložnost Vizingerja, da se po številu doseženih golov na tej tekmi, povsem približa (ali celo preseže) Vukušića.  Potrebno se je zavedati, da je vsaka nova tekma nov dogodek in lahko povsem drugačna od prejšnje. To se je sinoči tudi zgodilo. Če bi se vsaj malo vzelo v obzir, da je znal Triglav že presenetiti Maribor v Mariboru in Olimpijo v Ljubljani, tokrat ta rezultat po eni strani sploh ni presenečenje. Seveda je Triglav vsekakor glavni kandidat, da prvoligaški status rešuje v dodatnih kvalifikacijah. S takšno predstavo kot je bila sinočnja in čeprav so bili vsi pokazatelji, ki se jih spremlja vsako tekmo, popolna v prid Celjanom, Triglav mora biti uspešen. Ne bom dajal, da bosta kvalifikacijski tekmi spet povsem drugačen dogodek. Tudi nasprotnik bo imel svoja pričakovanja in motiv.

Čeprav je bil ponovno povsem v ospredju vratar Arko, je treba pohvaliti celotno moštvo. Delovali so homogeno, lahkotno in onemogočili ključne igralce Celja. Tokrat so bili nagrajeni za svojo predstavo in zasluženo je šla točka v Kranj. Da so pogumni pa tudi ni dvoma. Za nekaj minut oziroma v občutljivem zaključku tekme, so vstopili kar štirje zelo mladi igralci Triglava in to je še dodatna vrednost zelo uspešnega nastopa v Celju. Ali bi Celjani lahko naredili več ? Tokrat nekateri niso bili na nivoju in zato jim tokrat ni šlo gladko.

1. CB Tabor : Rudar  1 : 0 (0:0)

Rudar je tudi v tej tekmi  igral neobremenjeno in gledljivo. Ni pa to bilo dovolj niti za točko, kaj šele za prvo zmago. Težko jim bo uspelo v tej tekmovalni sezoni. Preveč priložnosti so že zapravili, da bi lahko še kaj spremenili v tako slabi sezoni. Že nekdaj prepoznavno nogometno Velenje ostaja brez prvoligaša. Gre za zelo hud udarec klubu, ki je že igral v evropskih tekmovanjih.

Tabor je izkoristil priložnost, ki se mu je ponudila in z golom kmalu po začetku tekme,  ponovno osvojil tri točke. Tudi njim se je poznalo, da so odločilno delo opravili že v preteklem krogu v Kranju in si zagotovili obstanek v ligi. Samo čestita se jim lahko, saj ima nogomet v Sežani določeno tradicijo. Da je vsaka tekma  v Sežani težka, sem spoznal tudi sam v času igralskega (in tudi trenerskega) obdobja, ne glede na rang tekmovanja, ali pa vrsto tekme. Tudi v prijateljski tekmi se niso predajali. In dokler bodo tako pristopali še vnaprej, se bo v Sežani marsikdo še opekel.

1. Aluminij : Domžale 2 : 5 (2:0)

Niti dvajset minut ni minilo in Aluminij je že vodil  z 2:0, čeprav so uvodne minute obetale drugačno sceno. V razmiku slabih dveh minut je Živković zadel kar dvakrat. Kazalo je, da nadaljuje vzpon, po zmagi nad Olimpijo v Ljubljani. Prav tako je hitro vodstvo domačih kazalo, da bodo morali Domžalčani svojo priložnost za uvrstitev na 8. mesto še čakati. Toda takojšen gol Podlogarja v drugem polčasu je vse obrnil na glavo. Igrale so samo še Domžale. Hitro so tudi izenačile (končno in v pravem času je zadel Sikimić) ter v 70. minuti prišle do vodstva 4:2. To vodstvo so samo še povečali na 5:2 (ponovno Sikimić), z asistenco Podlogarja. Visoka zmaga, v kateri je garaško delo v fazi napada opravil Podlogar. Jakupović in Sikimić pa sta zadela na sebi svojstven način. Jakupović serijsko zadeva, Sikimić pa je  dvema  goloma dokazal, da pri enostavni toda hitri reakciji, še ni pozabil zadevati. Za to nalogo je bil zagotovo pripeljan v klub. S tem uspehom so se Domžale rešile vseh skrbi za obstanek. Spet pa je navdušil tudi mladi Žinič. Seveda pa čestitke vsem. Zmagal je kolektiv z igralci in strokovnim vodstvom, ki se je prav tako kot igralci, veselilo vsakega gola in na koncu visoke zmage.

1. Mura : Olimpija 1 : 1 (1:1)

To je bila zagotovo tekma kroga.  Pomembnost tekme, predvsem za Olimpijo, ki je prišla v Mursko Soboto oslabljena ter dejstvo, da Mura v vsaki tekmi predstavlja kvalitetnega tekmeca in nasprotnika, je bilo zagotovilo za predstavo na visokem nivoju. Tako je tudi bilo v vseh segmentih, ki so predmet raznih ocen in analiz. Visok ritem 90 minut, hitri prehodi iz ene faze igre v drugo, borba za osvojitev žoge na vsakem delčku igrišča, številne lepe akcije in streli na gol ter odlične obrambe vratarja Olimpije Vidmarja.

Hitro pa je povedla Olimpija. Domači so zamudili pri pokrivanju Kamya in ta je z glavo že v 7.minuti zadel gol. Mura pa je bila nepopustljiva, zato jim je uspelo že v 1.polčasu izenačiti. Imeli so še vrsto priložnosti, toda tokrat je vratar Olimpije Vidmar deloval zelo zanesljivo. Niti za mm ni izpustil nobene žoge.

Mura je imela izjemno priložnost za vodstvo. Kamyu je res spodrsnilo. Vendar tako, kot je šel na to žogo (na spolzkem igrišču), se je moralo zgoditi. Namesto, da bi takoj direktno stekel z žogo proti svojemu golu in ga Maroša verjetno sploh ne bi sledil, je reagiral napačno, Maroša ga je »prebral«, brez naporov odvzel ob padcu žogo in se spustil sam proti golu. Ni bil sebičen in to ga je stalo, da je Šmetu (pohvalno) z zadnjimi napori uspelo žogo izbiti v kot.  Mura je nanizala še nekaj priložnosti. Do teh je prišla ob zaključku tudi Olimpija. Mreži se nista več zatresli. Kljub premoči Mure, je rezultat realen. Mura bo morebiten naskok na 4.mesto iskala v neposrednem dvoboju z Aluminijem, Olimpija pa nasprotno zadržanje 1.mesta in naslov državnega prvaka najprej s Taborom in nato v neposrednem dvoboju s Celjem v Celju.

Zaključek

Največja dilema, kdo bo osvojil naslov prvaka,  bo verjetno odpravljena šele v zadnjem krogu. Kar težko je verjeti, da bi Rudar (čeprav  gre za derbi Šaleško-Savinjske doline) premagal Celje, Olimpija pa bi morala premagati Tabor in se s tem že pred zadnjim krogom veseliti 1.mesta na katerem je bila večji del prvenstva.

Triglav se mora (žal) po nekaterih blestečih predstavah (Maribor, Olimpija in zadnja v Celju), soočiti s kvalifikacijami. Prevečkrat so preprosto (in v nasprotju z zakonitostmi igranja v obrambi) grešili in v zadnjih trenutkih tekem prejemali gole. Skoraj že osvojena točka (ali točke) so odhajale. V kvalifikacijah bodo morali pokazati igro, ki so jo že znali prikazati.

Kar se ostalih tiče. Čestitke Bravu in Taboru, kot novincema že vnaprej, čestitke tudi Muri (pokalni prvak) za večinoma odlične igre, opomin pa Domžalam, delno tudi Mariboru, čeprav skupaj z Olimpijo, Celjem ter Aluminijem (odličen večji del sezone, potem pa prevelik padec), sestavljajo vrh slovenskega nogometa v tej sezoni.

Za izziv pa še naslednje. Napake se razumljivo dogajajo v igri. Toda nekatere so preprosto nesprejemljive in jih bom poskušal v posebnem prispevku izpostaviti.