Prijetno povabilo s strani Planet TV, me je prisililo, da se na ogled tekme med Triglavom in Mariborom, v minulem 25. krogu (začetek zadnje tretjine prvenstva), nekoliko bolj pripravim. Gre le  za vlogo, neposrednega nastopanja pred javnostjo.

Del moje priprave (predvsem mladi igralci) bom predstavil nekoliko kasneje. Namreč ogled ostalih tekem, je lahko sledil kasneje.

Najprej pogled na tekmo v Kranju. Mariborčani so težko, vendar zanesljivo zmagali, s tesnim izidom. Triglavu ni uspelo ponoviti podviga proti Olimpiji. Res, da so po zaostanku ponovno uspeli izenačiti, toda Maribor je le pokazal zobe in ni dovolil presenečenja. Ob tem morda ni odveč izpostaviti, da so bili domači nekoliko naivni (se preveč hitro odprli), kar je Maribor preko Jana Mlakarja (prvič je zaigral spomladi) znal izkoristiti.

Potrebno pa je poudariti, da so se Mariborčani upravičeno jezili. Morda ne toliko zaradi 11-metrovke. Čeprav sem bil res v neposredni bližini, možnost je bila tudi takojšnjega ogleda počasnega posnetka, težko ocenim, kaj bi tudi sam storil. Sodnik Skomina bi skoraj zagotovo dosodil najstrožjo kazen (seveda je vse skupaj odvisno, od položaja sodnika na igrišču). Po mojem pa bolj bode v oči prekršek, vlečenje (bolj poteg) za majico Zahovića, ki bi zagotovo prišel sam pred gol. Takrat bi se morala zaslišati piščalka sodnika Sagrkovića. Mariborčani na klopi so že takrat (upravičeno) reagirali. Moral bi biti prekršek, morda celo izključitev igralca Triglava (bil je zadnji). Vse bi bilo mirno, če bi sodnik tako reagiral. Ob morebitno rumenem kartonu za igralca Triglava, bi se morda Mariborčani vseeno jezili. Namreč poteg za majico je bil dovolj, da je Luka izgubil hitrost in kontrolo na žogo. Prekršek bi moral biti dosojen.

Reakcije igralcev ob prejetih golih, ne bi komentiral, razen prejetega gola Maribora. Majcen, je prišel med oba centralna branilca. Če je že Rajčević slabo ocenil let žoge (tudi slabo oziroma skoraj ni skočil), bi moral Ivković (imel je popoln pregled), »pospraviti« Majcna in še Rajčevića, skupaj z žogo in preprečiti izenačujoči gol. Ker so Mariborčani analizirali, da je Triglav slab v obrambi, pri standardnih situacijah, velja delno to tudi za Maribor. Gol, ki so ga v domači tekmi s Celjem, takšna ekipa ne sme prejeti. Vsi v ožji obrambi so gledali, Cretu je bil npr. povsem narobe obrnjen, itd.

Še hujše je bilo zvečer v Celju. Reakcija izkušenega Vidmajerja, pomoč pri zadetku Domžal, za vodstvo 2:1, prav gotovo lahko skrbi trenerja Kosiča. Tako nespreten in nepravilen start na žogo tik pred golom, bi težko storil tudi začetnik. Potrebno se je bilo le pravilno postaviti (ne čakati, dovolj je bilo časa) in samo trdno nastaviti desno nogo ter izvesti pravilen odbojni udarec. Igranje z levo nogo (naj bi bila boljša, igralna noga), je bilo povsem napačno in zato je sledila lepa podaja nasprotnemu napadalcu, Slobodanu Vuku , ki takšne priložnosti seveda ni izpustil.  Nepravočasno in nepravilno reagiranje v obrambi, je tudi tretji prejeti gol Celja. Čeprav je mladi Kolobarič odlično vtekal na podano žogo, obramba ne sme gledati. Prav tako je bil potreben pravočasen start najbližjih obrambnih igralcev, proti žogi (osnovno načelo v fazi obrambe).

V Novi Gorici, na prvi nedeljski tekmi,  bi morala Mura zmagati in tudi izdatno voditi že po 1.polčasu.  To se ni zgodilo. Velikokrat  sledi preobrat in tudi poraz. Toda tokrat je za vodstvo Mure in 11-metrovko poskrbel kar domači igralec Celcer, z igranjem z roko, v svojem kazenskem prostoru. Vse druge  možnosti je imel. Ali z malo truda in z glavo (tudi s prsmi) vrniti žogo vratarju Sorčanu, ali pa se nekoliko zagraditi pred nasprotnikovim napadalcem žogo poslati v kot (boljše, kot 11-metrovka in poraz).

Tekmo med Olimpijo in Rudarjem, sem si ogledal v živo, v Ljubljani. Igra Olimpije v obrambi  za čim hitrejšo pozabo. Toliko priložnosti si Velenjčani, v Ljubljani, niso pripravili v več zadnjih tekmah, kot prav v nedeljo.  Vedno je treba spoštovati nasprotnika in npr. ob že izdatnem vodstvu (2:0 in 3:1), z organizirano igro, v vseh fazah doseči še izdatnejšo prednost. Tako pa je sledil prepih in mnogo praznega prostora v obrambi, v organizaciji napada pa prepočasna individualna igra posameznikov. To je omogočilo Velenjčanom lahkotno branjenje in hitre protinapade, kjer je v zaključnih situacijah manjkalo preveč Olimpijinih obrambnih (in zveznih) igralcev ter omogočilo gostom številne priložnosti in tudi dosežene 3 gole. Tako se za Olimpijo res ne sme igrati. Ne slab dan, neodgovorna igra.

Zvečer je v Kidričevem Krško prišlo do točke.  Koliko jim bo pomenila v zaključku prvenstva, je težko oceniti. Razlika do predzadnjega na lestvici je velika. Tudi razpored tekem jim ne gre najbolj v prid in težko se bodo rešili. Vsaj dve veliki zmagi, ob popolnem mrku treh moštev pred njimi (Rudar, Gorica in Triglav) ter vse zmage s temi moštvi, jih lahko nekoliko približa borbi za obstanek, kar pa je malo verjetno. Toda, upanje vedno obstaja.

Kratek povzetek : preveč osnovnih (šolskih) napak v fazi obrambi.

 Dva sobotna derbija, v Nemčiji (Bayern:Borussia Dortmund) in Španiji (Barcelona:Atletico Madrid), to pa je šola nogometa, v vseh pogledih. V Španiji tudi z našim pridihom. Odlični Jan Oblak. Toda tudi to ni pomagalo. Messi je Messi, Barcelona je Barcelona (umetnost v nogometu), v vseh pogledi. Pa tudi njim se pojavljajo napake. Ampak, važno je kaj prevladuje.

Sedaj pa še obljubljen dodatek, na začetku tega prispevka. Samo enega področja se bom lotil. Polna usta so nekaterih glede vključevanja mladih igralcev v svoja moštva. Ali je to govorjenje na pamet, ali kaj drugega (tudi svojevrsten alibi) ?

Analize podatkov za nekaj moštev namreč kažejo zelo  velike razlike, med prvoligaši. Zaradi nepopolne statistike na spletni strani NZS (delni vir za analizo), se podatki namreč lahko malo tudi razlikujejo. V statistiki NZS, namreč manjka kar nekaj tekem za določena moštva prve lige (igralni čas in s tem tudi vsi drugi podatki, ki jih vodijo). Ker pa se  ti podatki v globalu ne razlikujejo preveč od analizirane jesenske sezone, ni odveč prikazati učinke mladih igralcev (rojeni od leta 1997 dalje), v svojih moštvih. Podatki so naslednji (za izbrana moštva) :

Klub Število igralcev Povprečna starost Število mladih igralcev do 21 let Delež igralnega časa mladih Število mladih igralcev brez nastopa Število doseženih golov-Mladi igralci
Triglav 25 23,42 14 54,5% 1 14
Maribor 32 25,83 10 10,5% 5 11
Olimpija 32 23,96 12 6,9%* 5 0
Domžale 25 25,38 7 23,4% 2** 13
Celje 27 22,45 17 46,5% 4 7

*Od teh ima samo 1 igralec Boakye 4,9% delež,

**dva igralca sta bila v igri 1 minuto.

Podatki so dovolj zgovorni. Triglav upravičeno izpostavlja privrženost mlademu kadru (če bi npr. ostal še mladi David Zec-letnik 2000, ki je že odšel v tujino, bil pa je že standardni igralec prvega moštva, v pretekli sezoni, bi bile številke še bolj na strani Triglava). Triglavu, sledijo Celjani (so v borbi za 3. mesto, ki zagotavlja igranje v evropskih tekmovanjih) in deloma tudi Domžale, pri katerih odstopata Gnezda-Čerin in kot strelec NIcholson (8 doseženih golov). Glede na dokaj velik odstotek tujih igralcev in glede na skromen delež vključevanja mladih igralcev ter razpoložljivo ekonomsko moč v Sloveniji, je potrebno zapisati, da je stanje na tem področju dokaj zaskrbljujoče. Dolgoročno, je lahko ogroženo formiranje kvalitetne državne reprezentance.

Odgovorni na NZS se bodo morali soočiti s tem stanjem in zagotoviti veliko bolj stimulativen način dodatnega nagrajevanja klubov, ki s konkretnimi akcijami dajejo možnosti dokazovanja in napredovanja številnih mladih igralcev, ki zaključujejo mladinski staž. Formule za takšno spodbujanje so zelo enostavne.

Seveda pa ob tem ni dvoma, da bodo klubi z evropskimi ambicijami, pri tem veliko bolj previdni. Z uspešnimi igrami v Evropi zlahka premostijo zneske, ki bi bili na razpolago za ostale, ki bodo (tako, kot v tujini), vedno v borbi za sredino lestvico, ali pa v borbi za obstanek.

V naslednjem prispevku na to temo (mladi igralci), bo predstavljena analiza končanega 30.kroga PLTS, za vsa moštva.

Janez Zupančič

Višji nogometni trener