Tudi tokrat je bilo 5 prvenstvenih tekem odigranih med petkom in nedeljo. Vse to omogoča podroben ogled in pregled bistvenih dogodkov, povezanih z nogometom in tudi ljubitelji nogometa. Z njimi se v teku igre ustvarja še dodatna energija, predvsem pa vzdušje. Pomembni pa so tudi ostali privrženci nogometni igri, ki si tekem neposredno ne ogledajo, spremljajo pa jih na vse razpoložljive načine, v razpoložljivih  medijih.

Kaj zapisati o minulem 2. krogu. Bistvenih oziroma že ustaljenih dogajanj na posameznih tekmah, tudi tokrat ni manjkalo. Od velikega zadovoljstva, do razočaranja, od delnega zadovoljstva, do obupa, če se izrazim na najbolj neprimeren način.

Tudi ta krog je imel že predkrog, za štiri naša moštva : Maribor, Olimpijo, Domžale in Muro. Na sporedu so bile povratne tekme 1. kroga EU – kvalifikacij. Glede na prve tekme je presenetila, prijetno presenetila Olimpija, Maribor in Domžale sta vse storila že na prvi tekmi v gosteh. Mura pa je imela pred seboj najtežjo oviro. Kljub polni Fazaneriji in začetnem vodstvu, pa ni uspelo več, kot častno izgubiti in s tem zaključiti evropsko sceno.

Prvenstvene tekme so bile zanimive. Ni pa nobenega dvoma, da je bila tekma med Olimpijo in Domžalami, vrhunec tega kroga.

Posamezne tekme tokrat predstavljam, z naslednjo vsebino :

1. Aluminij : Triglav 2 : 1 (0:1)

To je bilo srečanj dveh moštev, ki sta v 1. krogu zmagali v gosteh. Aluminij z novincem Tabor Sežana, Triglav pa je spravil na kolena Maribor, kar v Ljudskem vrtu.  Cilj Triglava je bil, da tudi v tej tekmi osvoji 3 točke. Tekmo so tako tudi začeli in z izjemnim golom Mlakarja, zaključili 1. polčas v svojo korist. Aluminij je stežka prihajal v situacije iz katerih bi se dalo kaj iztržiti. Toda v 53. minuti, je sodnik po prekršku v kazenskem prostoru, pokazal na 11-metrovko. Vrbanec s strelom pod prečko ni ponudil nobene možnosti vratarju Čadežu. Ali je šlo za prekršek, ali ne, je bilo težko oceniti. Triglavani se tudi niso preveč razburjali. Po prejetem zadetku je iniciativa bila na strani Aluminija. Zadel je tudi Triglav, iz prepovedanega položaja (?!), nato pa v sodnikovem podaljšku prejel še gol, ki je pomenil tudi poraz v tej tekmi. Bolj zaslužena bi bila delitev točk, čeprav je potrebno dodati, da je kombinatorna igra Triglava začela padati, po opravljenih menjavah.

• Rudar : Maribor 1 : 1 (0:1)

Tudi ta tekma je bila v določenem smislu prestižna. Rudar je v 1. krogu prijetno presenetil v Domžalah, nasprotno pa je Maribor razočaral s porazom na domačem igrišču.   Maribor je takoj prevzel igro pod svoje. Velenjčanom ni uspevalo skoraj nič. Rezultat tega je bil izjemen gol Hotića in vodstvo Maribora. Tega bi lahko še povečali v 1. polčasu. Vrsta neizkoriščenih priložnosti se je Mariboru maščevala. Rudar je postajal iz minute v minuto hrabrejši, odločnejši, Maribor pa je padal. Z izključitvijo Kronavetra v 71. minuti, pa se je vse skupaj še stopnjevalo. V sodnikovem podaljšku je Rudar izpeljal lepo akcijo, ki jo je sredi 5-metrskega prostora izkoristil Radić in rezultat izenačil. Glede na to kakšen gol je prejel Maribor, gre v taktičnem smislu za določeno nezrelost. Imeli so igralca manj, gol pa so dobili praktično iz protinapada. Toda podaja v globino, podaja po tleh pred sam gol ter sporno delovanje  centralnih branilcev, so omogočili pravilno vtekajočemu Radiću, lahkotno izenačenje. Povsem nemočen je bil sicer odlični vratar Jasmin Handanović. Izenačenje je preprečil že 2 x pred tem.

• Cherybox Tabor : Celje 1:0 (1:0)

Potrebno je priznati, da se je Tabor v drugi zaporedni tekmi na domačem igrišču, predstavil veliko bolje, kot proti Aluminiju. Z agresivno igro, tesnim pokrivanjem, so Celjanom preprečili vse možnosti za kontrolo igre. Napadi po krilnih položajih, z visokimi podajami v kazenski prostor, so bili permanentna nevarnost za Celjane. Skoraj vsak zračni dvoboj je pripadel visokemu in izkušenemu Sikimiću. Če ni bil sam v stanju realizirati priložnosti, je s  skoki, podaljševal, ali delil žoge drugim soigralcem. Na ta način so bile realizirane  različne organizirane kombinacije, ki so omogočale domačim ustvarjanje priložnosti. Gol so sicer dosegli iz prekinitve (kot), kjer je najprej zelo slabo posredoval Benedičič, nato pa v drugo (po obrambi vratarja in odbiti  žogi) še Zaletel  in Severju se je ponudilo, da uspešno konča celotno akcijo po streljanem kotu.

V 2. polčasu in po izključitvi Vizingerja (z že prejetim rumenim kartonom, si ni smel privoščiti nobenega, zelo vidnega prekrška), so Celjani poskušali vse, da bi rezultat izenačili. Domači jim tega s pametno (ne zaletavo igro, po vodstvu in z igralcem več) in odgovorno igro niso dopustili in zasluženo osvojili prve 3 točke.

• Mura : Bravo 4 : 3 (2:1)

Največ golov na eni tekmi, so tokrat videli gledalci v Fazaneriji. Bravo ni kazal nobenega posebnega spoštovanja do Mure. Zelo enakovredna igra je potekala med obema kazenskima prostoroma. Nato pa je Bravo dosegel vodilni zadetek. Mladi Matko je pokazal, da ima prave golgeterske sposobnosti. Z glavo je zadel v gneči, kjer sta kar dva igralca nanj pozabila. Vratar Obradović je bil nemočen.

Prehitro pa so domači izenačili, po podobni akciji. Predložek z desne strani, je na drugi strani, z visokim skokom ter strelom z glavo, dosegel Šušnjara. Vratar Brava je v tem primeru slabo reagiral in mu je žoga »ušla« v gol. Mura se seveda ni zadovoljila s takšnim rezultatom in kmalu je Bobičanec dosegel izjemen gol, z močnim udarcem z leve strani, v daljši vratarjev zgornji levi vratarjev del. Vodstvo Mure z 2:1, je bil tudi rezultat 1. polčasa.  Kljub vodstvu pa je bil Bravo dokaj enakovreden nasprotnik, s kombinatorno igro. Tako je začel tudi 2. polčas in bil tudi hitro kaznovan.  Globinsko podajo s svoje polovice je izkoristil Šušnjara. Pobegnil je prepočasnim branilcem Brava in z levim zunanjim delom stopala, premagal tudi vratarja gostov. Ta je imel možnost obrambe, vendar ni uspel preprečiti strela povsem blizu njega. Bravo se še vedno ni vdal. Ponovno je zadel mladi Matko in s tem golom zadržal Bravo v igri za ugoden končni rezultat. Po menjavi Bubnjara s Karničnikom, se je ta igralec izkazal v 74.minuti in z lepim udarcem (sprednji notranji del), z leve strani, neubranljivo zadel zgornji levi kot gostujočega vratarja. Toda Bravo še ni odnehal. Ponovno jim je uspelo znižati rezultat. Mladi Miha Kancilija, ki je zamenjal dvakratnega strelca Matka, je zadel v 84. minuti. S tem je tekma postala do konca zelo zanimiva in negotovo (glede na dinamiko doseganja golov, obeh moštev), vendar pa je izkušenejši Muri, uspelo zadržati vodstvo ter doseči zmago na domačem igrišču.

• Olimpija : Domžale 4 : 2 (2:2)

Zagotovo je bila to tekma kroga, pravi derbi, dveh aktualnih tekmecev v kvalifikacijah za Ligo Evropa. Domžale so med tednom še enkrat rutinirano premagale Balzan iz Malte, Olimpija pa je na gostovanju v Latviji z dovolj visokim izidom premagala Rigas in se uvrstila v 2. krog, po spodrsljaju na prvi tekmi v Ljubljani.

Problemi Olimpije s potovanjem v Latvijo, naj bi pustili velike posledice pri moštvu, saj so praktično samo potovali, vmes odigrali tekmo, zmagali in se zmagovito vrnili v Ljubljano. Utrujenost je bilo pričakovati in to se je vsaj v uvodnem delu tudi poznalo. Čeprav je Olimpija imela lepi priložnosti, dosegla tudi gol (razveljavljen zaradi prepovedanega položaja), so povedli Domžalčani, kar z 2:0. Malo jih je bilo, ki so verjeli v preobrat na tej tekmi. Prav to pa se je zgodilo. Praktično je  vsak napad Olimpije predstavljal veliko nevarnost za gol Domžal. Igralci Olimpije so iz minute postajali živahnejši in zelo nevarni, ko je žoga hitro potovala. Priznati pa je treba tudi razpoloženost velike večine igralcev, pri katerih hitrost in nogometno znanje nista sporna. Glede na potovalne probleme v Latvijo, je bilo težko pričakovati tako razpoloženo Olimpijo, kot je bila tokrat. Drugi del 1. polčasa, je bil v znamenju Olimpije. Najprej je Dobrovoljc dosegel avtogol, nato pa je sledila težka napaka v obrambi Domžal. Izvajali so sicer kot. S Suljićem je v obrambi ostal sam Klemenčič, ki je slabo vračal žogo z glavo vratarju Sorčanu. Tako izbito žogo je potrebno »pobrati« s prvo. Klemenčič pa je reagiral šele po odboju žoge od tal in slabo vrnil. Sorčan je bil pri iztekanju prekratek. Suljić ga je preigral ter iz bližine »zabil« žogo v mrežo. Neodločen rezultat oziroma preobrat po vodstvu gostov, je bil velik motiv za Olimpijo, ki je v 2. polčasu suvereno prišla do dokaj visoke zmage. Zadela sta še Valenčič in Vukušić. Oba gola sta bila zelo lepa. Valenčič je odlično reagiral na odbito žogo (tudi prvi strel na gol je bil njegov), Vukušić pa je odlično izkoristil podajo Suljića z leve strani ter z glavo neubranljivo zadel mrežo. Ta njegov zadetek je bil šolski primer, kako se pravilno reagira na polvisoko podajo v prostor. Vukušić  je namreč v letu po zraku zadel žogo.

Domžalska obramba je bila tokrat precej luknjičasta, zato je lahko Olimpija poleg odlične, dinamične igre, ki so jo stopnjevali od druge polovice 1. polčasa dalje, lahko prišla do visoke zmage. Morda so Domžalčani z nekaj rotacijami, tudi sami sebi nastavili zanko. V zaključnih akcijah je bilo premalo realizacije in preveč podajanja, v obrambi, pa so bili preveč ranljivi. Zagotovo pa so skupaj z Olimpijo omogočili prijeten in kvaliteten nogometni večer.

Zaključek.

Kar presenetljivo so bile vse tekme tega kroga zanimive za gledanje. Razen tega je bilo doseženo tudi veliko več golov kot v 1. krogu. Vso energijo je potrebno usmeriti v nogomet. Tudi sam nočem o sodnikih, saj sem v času trenerskega dela marsikaj doživel, tudi to, da je bil sodnik, zaradi težkih napak (dokazanega oškodovanja), odstranjen iz sodniške liste. Podobnega primera kasneje nisem zasledil, čeprav so bile včasih scene tudi smešne in nerazumljive.

Tudi ta teden bodo trije slovenski klubi na EU sceni. Zelo pomembni so vsi trije nastopi. Pri tem pa ima najslabše izhodišče Olimpija, saj se mora v primerjavi z Mariborom in Domžalami, odpraviti kar na 2.500 km dolgo pot. Potem pa jo še čaka derbi v Mariboru, ki bo za to tekmo lahko povsem spočit, ne glede nato, da ima kar uglednega nasprotnika. Tem trem našim klubom bi bilo treba omogočiti spremembo termina prvenstvenih tekem, torej preložitev tekem na kasnejši termin. Klubi potrebujejo denar, tega pa je mogoče z uspešnim nastopanjem na Evro sceni tudi dobiti. Prvenstvo je šele na začetku. Zaradi dvojnega programa prihaja do velikih obremenitev (še največ potovanja), zato pričakujem, da se o preložitvi tekem, v interesu slovenskega nogometa, opredeli tudi Nogometna zveza Slovenije. Klubi v evropskih tekmovanjih in vse reprezentance (tudi mlajše), morajo imeti prednost pred tekočim prvenstvom. Verjamem, da se s tem strinja večina klubov, na državnem nivoju.